Apple, o modellerin fişini çekiyor!

ABD merkezli, teknoloji pazarının öncü firmalarından Apple, bazı iPhone modellerinden desteğini çekiyor.

Apple, o modellerin fişini çekiyor!

Yakın zamanda Apple iPhone modellerine gelen IOS 13 güncellemesi ile eski modellerden bazıları Apple'ın desteğini kaybetti. Zamanla teknik özellikleri, güncellemelerin getirdiği yeniliklere ayak uyduramayan eski model telefonlara gelen güncelleme sayısı azalırken, yeni model telefonlara verilen güncelleme desteği daha çok artıyor. 

Apple, yeni işletim sistemi güncellemesi IOS 13'ü 10 Eylül tarihinde yapacağı lansmanda tanıtacak. Üst segment Apple iPhone cihazları güncellemeden nasibini alırken eski model iPhone'lar güncellemeden muaf kalacak. Bazı iPhone modellerine verilen güncelleme desteği bitirilecek.

Eski model cihazlar güncelleme almayacak

Gelen haberlere göre IOS 13 güncellemesi, yeni ve üst segment olarak kategorilendirilen cihazlara gelirken, eski model cihazlara yüklenmesi mümkün olmayacak. 2016 yılından önce piyasaya sürülen iPhone modelleri güncellemeyi indiremeyecek.

Hangi modeller güncelleme almayacak?

IOS 13 güncellemesinden muaf kalacak cihazlar listesi ise şöyle: iPhone 6, iPhone 5S ve iPhone SE.

Dış tasarım ve kasa görüntüsüyle birebir aynı olan iPhone 5S ve SE, küçük boyutu ve işlevselliği nedeniyle daha çok iş adamlarının kullandığı bir cihazdı. iPhone 6 ise teknik özellikleri ve fiyatı nedeniyle tercih ediliyordu. Bu cihazların IOS 13 güncellemesini almamasından sonra cihazlarda güvenlik açıkları oluşması ve performansında düşüş olması bekleniyor. 

Güncelleme desteği almayan cihazlara ne olur?

Sistem güncellemesi sistemin stabilitesi için ve bulunduğu zamana sistemin daha iyi adapte olması için verilir. Cihaza güncelleme gönderildiğinde, sistem o en güncel halini alacağından uygulamalar daha iyi çalışırken kullanıcının stabil bir deneyim yaşamasını da sağlar.

IOS 13 gibi köklü bir güncellemeyi almayacak cihazlar şimdiden endişe vermeye başladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER