İmam Murat Gündoğdu’nun 19 Mayıs Cuma günü Sultangazi Cebeci Camii’nde yapmış olduğu konuşmada, “Kardeşim, silahlarınızı hazırlayın. 28 Mayıs akşamı silahlarınızı ayarlayın, benim iki tane silahım ağzına kadar dolu. Hodri meydan. Nedir bu sizden çektiğimiz? 80 yıldır bu ülke sizden ne çekiyor, Ermeni döllerinden ne çekiyor. Bu kadar şehitlerimiz var’ sözlerinin yankıları sürüyor.

imam2

İmamın konuşmasının medyaya yansıması üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı soruşturma başlatmıştı.

Halkın Kurtuluş Partisi avukatları da imam Murat Gündoğdu hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

İmam Gündoğdu hakkında bir şikayet te Ermeni azınlık cemaatinden geldi. Av Simon Çekem Murat Gündoğdu hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

imam
Av. Simon Çekem, imamın “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama, nefret ve ayrımcılık, hakaret ve tehdit” suçlarından cezalandırılmasını istedi.

Simon Çekem dilekçesinde, “Beņim de mensubu olduğum Ermeni etnik kökenime yönelik şüpheli tarafından sarf edilen bu sözler toplumu ayrımcılığa sürükleyip, halkı kin, nefret ve düşmanlığa tahrik etmiştir. Açıkça ayrımcılık, kin ve nefret içeren sözleri suç teşkil etmektedir. Sarf etmiş olduğu sözlerle alenen kinini ve nefretini göstermiş olup, nefret suçunu işlemiştir. TCK md. 216/2 ‘Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır’, ve aynı maddenin 3. bendinde ‘Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, filin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır’ denilmektedir” dedi.

Telefon kayıt harçlarına zam geldi... Vatandaş, Artvin Hopa'daki Sarp Sınır Kapısı'na hücum etti! Telefon kayıt harçlarına zam geldi... Vatandaş, Artvin Hopa'daki Sarp Sınır Kapısı'na hücum etti!

simo çekem
İmam Gündoğdu'nun toplum barışını bozduğunu belirten avukat Simon Çekem dilekçesinde, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Ermeni azınlık cemaati mensubu olarak yukarıda belirttiğimiz suçlar göz önüne alınarak can güvenliğimize kast eden kin, nefret ve düşmanlığı aşılayıp hedef gösteren bu kişinin cezalandırılarak şahsım ve mensubu olduğum toplumumuzun can güvenliğinin sağlanmasını talep etmekteyim” dedi.
 

Editör: Cansu Kurnaz