İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, Silivri Atatürk Meydanı'nı dolduran coşkulu kalabalığa konuştu.

Silivrililer, İmamoğlu'na sevgi gösterilerinde bulundu. “Bu güzel şehrimize hizmet etmekten ve sizlerin bana vermiş olduğu destekle, en güçlü şekilde yoluma devam etmekten onur duyuyorum” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

ekrem-1

*Ne yazık ki bu memleketin, bu cennet vatanın yöneticileri, siz kıymetli canlarımıza, dostlarımıza, vatandaşlarımıza aynı hassasiyette davranmıyorlar. Ama biz, bunu sona erdireceğiz.

*14 Mayıs’ta, milletçe güzel bir demokrasi sınavı verdik. Evet, farklı tercihlerimiz oldu. Ama sandık başında birbirimize saygı göstermeyi başardık. Göreceksiniz, 28 Mayıs’ta da aynı şey olacak. Vatandaşlar olarak, birbirimize yine saygı göstereceğiz. Zaten biz böyle yaşayan, böyle bir milletiz.

*Siyasi kavgaların zamanında ne acı sonuçlara yol açtığını bilen bir milletiz. Siyaset kavga etmeden, gerginleşmeden yapılsın, huzurumuzu kaçırmasın isteriz. Hatta bize huzurun yolunu açsın isteriz.

*Ama huzur kaçsın isteyen bir anlayış var. Kendisine oy vermeyen herkesi, ne yazık ki vatan haini olmakla suçlayan bir anlayışla karşı karşıyayız. Bu anlayış; milleti bölmeye, düşmanlaştırmaya dayalı bir anlayış.

*Maalesef rakibimiz, böyle bir anlayışla siyaset yaptı, yapmaya devam ediyor. Onlara oy vermeyenler, yani yaklaşık 25 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya vatan haini ya da terörist ilan ediliyor.

ekrem3

*Bunlar, bu davranışı hep gösteriyor. Bunlar, ayak oyunlarını hep sevdiler. Bunlar, ne yazık ki daha önce de yaptılar, şimdi de yapıyorlar. Yalanı, dolanı, montaj videoları severler ve bunu millete yayarlar. Tabii biz, yani suçlanan taraf, yani Kemal Kılıçdaroğlu -Cumhurbaşkanı adayımızın hepinize kucak dolusu sevgilerini getirdim- ne diyor? ‘Gel televizyonlarda yüzleşelim' diyor. ‘Gel konuşalım' diyor karşı karşıya. Öyle değil mi? ‘Tıs' yok. Korkuyor.

Fenerbahçe'nin yıldızı Arda Güler rekor bedelle Real Madrid'e transfer oldu! Fenerbahçe'nin yıldızı Arda Güler rekor bedelle Real Madrid'e transfer oldu!

*Hatırlayın; kendi insanı ve başka başkasına nasıl başka türlü nasıl davranıyor güzel bir örnek vereceğim size. Daha birkaç yıl önce, 5 yıl önce Amerika Birleşik Devletleri Başkanı mektupla kendisine hakaret etti, hatırlıyorsunuz değil mi? Ve bu hakaret hepimizin canını yaktı. Çünkü, oy versek de vermesek de benim memleketimin bir yöneticisine, seçilmişine, hele hele en başındaki insana hakaret ediyorsa, benim canımı yakar.

*Çıkıp, ona haddini bildirmesini, cevap vermesini bekleriz. Öyle değil mi? Ne yaptı? Tek bir kelime yanıt bile vermedi. Veremez miydi? Verirdi. Ama veremez. Veremedi. Bakın Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nı, Türkiye’de, şuradaki herhangi birisi o cümleyi kursa ne olurdu? En az 2 yıl Silivri’de yatardı. Öyle değil mi?

*Türk milletine, benim canım insanıma gelince, oluyorsun kabadayı; ama sıra Amerika Birleşik Devletleri’nin hepimizin içini yakan o kötü sözüne gelince, oluyorsunuz sahte kabadayı. Hadi oradan. Hadi işinize bakın. Bu milleti aldatamazsınız.

ekrem4

*Bunlar, her daim bir seçim dönemi başladı mı, hemen bir başka olay yaşanır. Bir bakarsınız farklı terör grupları, terör örgütleri açıklama yapmaya başlar. Videolar çekerler ve yayınlarlar. Bakın bunlar terör örgütleri.

*Ama bunun adı FETÖ’dür, ama bunun adı PKK’dır; fark etmez. O videoda ne diyor diye bir bakıyorsun, hepsinin söylemleri Erdoğan’ın işine gelecek anlatımlar; hepsi. İşte ilk seçim bitti, bunun belki de zararını biz çektik. Ama yine durmuyorlar.*Dün yine baktım açıklamalar yapıyorlar. Bunların her sözü, Erdoğan’ın işine yarıyor. Ve konuşmaya devam ediyorlar. Ve çıkıyor Sayın Cumhurbaşkanı, diyor ki; ‘Bak, bunlar sizi destekliyor' diyor. Filmlerini yapıyor. Ya bu nasıl iş? Ya Allah aşkına, faydaları sanayken, nasıl bizi destekliyor bunlar?

*Bu memleketin insanlarının geleceğine, terör örgütleri üzerinden korku salamazsınız. Terör örgütleri üzerinden yalanlarla, iftiralarla bu milletin geleceğine, demokratik haklarına, oylarına mani olamazsınız. Olamayacaksınız. Oradan ekmek yeme peşinde olan, sadece sizsiniz. O bir avuç insan, o bir kişi.

ekrem2

*Bu ülkenin 86 milyon insanı var. Benim gözümde bu ülkenin 86 milyon vatansever insan. Hepimiz bu topraklarda yaşıyoruz. Allah aşkına, kimse kimseden vatansever değil. Kurban olayım, şurada herkes birbirini sever. Bize oy veren, oy vermeyen herkes vatansever. Siyaset ayrı, seçim ayrı. Vatanını sevmek, bayrağını sevmek, milletini sevmek ayrı. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı vatanseverdir.

*Bakın, buna bir şerh koyarım. O da neye biliyor musunuz? Bu memleketin vatandaşlığını, ucuz bir biçimde yabancıları açarsınız, daha Türkçe’nin T’sini bilmeden, bu memlekette yaşamanın ne olduğunu bilmeden, onlara uydurma vatandaşlık verirseniz, onları tenzih ederim; onu söyleyeyim.

ekrem5

*Mülteci meselesi ayrı bir yerde. Sığınmacı meselesi ayrı bir yerde. Onun için, memleketimin asli vatandaşlarına, 86 milyon insanına başka türlü bakarsanız; bunun adı bölücülüktür. Çünkü o yol, bizi huzursuzluğa, mutsuzluğa götürür.

*Sevgili dostlarım, benim güzel insanlarım; hepinizin akrabaları var, hepinizin komşuları var, arkadaşları var. Bakın, onların arasında belki bizden farklı adaya oy verecek olanlar da var.

*Allah aşkına, biz kalkıp onları vatan haini mi ilan ederiz? Olur mu öyle şey? Bunun sonu iyi yere gitmez. Onun için çok iyi düşünün. Emeğinizi sonuna kadar ortaya koyun. 28 Mayıs’ta hep birlikte, milletçe, doğru karar vermezsek, bizi gerçekten bir felaket bekliyor.

*Çok net. Allah korusun, bunların aklı, bizi yıllar önce memleketimizde yaşadığımız o huzursuz günlere götürür. Ve bizi sıkıntıya sokar. Akıl kalmamış bunlarda. Aklı olan kimse yok yanlarında.

*Geçmişte faydalandıkları, gerçekten iyi yetişmiş hiç kimse, artık bunla çalışmak da istemiyor. Eğer bu seçim, aksi bir şekilde sonuçlanırsa, çok büyük bir ekonomik dar boğaza sokar bunların aklı bizi. Bunların aklı, bizi taşıdıkları çok gergin, çok tehlikeli siyasi kutuplaşmadan dolayı bize acılar yaşatır.

ekrem6

*Gençlerimize heba ediyorlar. Her türlü heba ediyorlar. Haksızlıktan hukuksuzluğa, adaletsizlikten bozuk eğitim düzenine, hayallerini bu ülkede kurmak istemeyen gençlere varıncaya kadar, gençlerimizi heba ediyorlar. Komşuluğumuzu, kardeşliğimizi, milli birlik ve beraberliğimizi heba ediyorlar.

*Milletin geleceğine zarar veriyorlar. Onun için biz, onlara bu fırsatı vermeyeceğiz. Onun için biz, denetlenebilir bir mekanizmayı ortaya koyacağız. Denetliyor mu? Denetliyor kardeşim bu sistem. Hizmet, icraat gider mi? Gider kardeşim. Hiç olmadığı kadar daha güçlü devam eder.

*Bu dengeyi 28 Mayıs’ta kurmazsak, yani Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu seçmezsek, gerçekten karanlık bir döneme, şımarık bir döneme, riyakar bir döneme gireceğiz. Bu millete, benim güzel hemşehrilerime bu uyarıyı yapmak benim tarihi vazifemdir. Çünkü, bunu başarırsak, 28 Mayıs’ta süreci tersine çevirdiğimiz anda, bunun adı huzurdur.

*Bunun adı ekonomik krizden kurtuluştur. 28 Mayıs’ta aklın, vicdanın, kazanacağına yürekten inanıyorum. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı olacağına yürekten inanıyorum. Bu seçimi milletin kazanması ve bu seçimi Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu seçmemiz, ülke idaresini millete dönük bir sisteme kavuşturmamız, vatan için çok önemli.

*Bu seçim, hafife alınacak bir seçim değildir. Herkesi aklı selimle düşünmeye ve 28 Mayıs günü oy vermeye davet ediyorum. Oy vermeye davet ediyorum.

ekrem7