Yenice Köyü, dördünce kez Termik Santral projesine karşı savaşıyor

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre; Kaz Dağları yakınlarındaki Yenice Köyü'ne yapılmak istenen termik santral için 15 Nisan’da keşif yapılacak.

Yenice Köyü, dördünce kez Termik Santral projesine karşı savaşıyor

Yenice halkı, “Soğanın halini görüyorsunuz. Soğanı ithal eder hale geldik. Burası Türkiye’nin soğan ihtiyacının 5’te 1’ini karşılar. Santralın yeri burası değil” diyor. 65 köy muhtarı 'Kazdağları'nda Termik Santral İstemiyoruz' adlı metni imzalayarak Ankara'da yetkili makamlara sundu.

Yenice’de halkın mücadelesiyle üç kez rafa kalkan Yenice Çırpılar Termik Santral projesine karşı bölge sakinlerinin mücadelesi devam ediyor. Dördüncü kez gündeme gelen projeye karşı açılan davanın bilirkişi incelemesi 15 Nisan Pazartesi günü yapılacak.

Çanakkale’de 140 futbol sahası büyüklüğündeki bir alana yapılması planlanan ve yılda 3.52 milyon kömürle çalıştırılması öngörülen santral için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 29 Haziran 2018’de Çırpılar Termik Santralı projesine “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu” raporu vermişti. Bunun üzerine TEMA Vakfı, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Ziraat Mühendisleri Odası, bakanlığın kararına itiraz ederek dava açmıştı. Davayı görüşen Çanakkale İdare Mahkemesi de projeyi durdurma kararı vermişti. Proje gerçekleşirse aynı zamanda Türkiye’nin en önemli tarım alanlarından biri olan bölge, kömür külüne boğulacak. Üstelik Yenice kapya biberi bölgede üretiliyor, ihraç ediliyor.

"ÜLKEMİZİN HALİNE BAKIN"

Bölge sakinlerinden kapya biberi yetiştiricisi Hüseyin Soylu keşif günü santral istemediklerini tekrar anlatacaklarını belirterek “Bölge halkı ve muhtarlar olarak burada bulunacağız. Termik santral istemediğimizi tekrar söyleyeceğiz. Buradaki tarımın önemini devlet de bildiği için buraya 8-10 gölet yaptırdı. Ülkemizin haline bakın. Soğan ithal ediyoruz. Soğan pazarda kaç para oldu? Burası tarımın yuvası, Yenice soğan ihtiyacının 5’te 1’ini karşılar. Termik santralın yeri burası değil” dedi.

"RANT PROJELERİNE İTİRAZIMIZ VAR"

Kuzey Ormanları Savunması, Yenice Dayanışması ve Koşuyolu Çevre Gönüllüleri, “Ovalardan termiğe, şehirde rant projelerine itirazımız var” mesajıyla İstanbul’da yarın saat 12.30’da eylem yapacak ve Kadıköy’de Koşuyolu Mahalle Evi önünde toplanıp santral projesinin de sahibi Taş Yapı şirketine ait Taş Yapı Otel şantiyesine yürüyecekler.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2019, 08:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER