Petrol fiyatlarındaki düşüş tüketiciye yansır mı?

Çin'in ek gümrük vergisi açıklaması ile Türkiye'de akaryakıt fiyatlarını belirmede ölçüt olarak kullanılan Brent ham petrol yüzde 2.45 düşüşle 58.38 dolardan işlem görmeye başladı. Petrol fiyatlarındaki bu düşüşün, tüketiciye yansıyıp yansımayacağı ise merak konusu oldu...

Petrol fiyatlarındaki düşüş tüketiciye yansır mı?

Çin Gümrük Vergisi Komisyonu'nun, toplam 75 milyar dolar değerinde ABD ürününe yüzde 5 ve yüzde 10 arasında ek gümrük vergisi uygulamaya başlayacağını duyurmasının ardından petrol fiyatları düştü.

Gelişmelerin etkisiyle ekim ayı teslimatları için Türkiye'de akaryakıt fiyatlarını belirmede ölçüt olarak kullanılan Brent ham petrolü, yüzde 2.45 düşüşle 58.38 dolardan, ABD hafif petrolü yüzde 3.18 düşüşle 53.5 dolardan işlem görüyor.

FİYATLARDAKİ DÜŞÜŞ TÜKETİCİYE YANSIR MI?

Çin'den gelen açıklamada, ABD'den satın alınan ham petrol için yüzde 10 ek gümrük vergisinin 1 Eylül tarihinden itibaren yürürlüğe alınacağı, ABD üretimi olan otomobillere uygulanan yüzde 25'lik ek gümrük vergisinin 15 Aralık'tan sonra devam edeceği ve otomobil parçalarına yüzde 5 ek gümrük vergisi uygulanacağı belirtildi.

Petrol fiyatlarındaki bu düşüşün, benzin istasyonu fiyatlarına yansıyıp yansımayacağının önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER