Petrol doları vurdu

16 Eylül 2019 dolar kurunda son durum haberimizde... Petrol fiyatlarındaki ani yükseliş dolar/TL kurunu da olumsuz etkiledi.

Petrol doları vurdu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararının ardından geçtiğimiz hafta hızlı bir şekilde düşüş gösteren dolar 5,67 seviyelerini görmüştü. Bu haftanın ilk iş gününde petrol fiyatlarında yaşanan ani  artış dolara da etki etti. Dolar haftaya 5,73 ile başladı. Euro/TL ise 6,35 TL seviyelerinde seyrediyor.

Uzmanlar, Merkez Bankası politika faizini 325 baz puan indirmesiyle yüzde 16,50'ye düşürmesinin Türk lirası varlıklarını pozitif etki ettiğini belirtiyor. Uzmanlara göre; bu karardan sonra Avrupa Merkez Bankası'nın da (ECB) faiz indirimi uygulamasının fiyatlamada önemli bir etki yarattığına işaret ediyor.

Türkiye - Rusya - İran Zirvesi

Yurt içinde bugün, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıklayacağı haziran ayı işgücü istatistikleri, temmuz ayının perakende satış ve ciro endeksleri takip edilecek. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i konuk edecek. Üçlü Türkiye - Rusya Federasyonu ve İran Üçlü Zirvesi gerçekleştirilecek.

Analistlere göre teknik olarak dolar/TL'de 5,6410 seviyesinin görülmesi halinde 5,6050'nin destek konumuna gelebileceği ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2019, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER