Merkez Bankası'ndan faiz indirimi

Merkez Bankası, politika faizini açıkladı.

Merkez Bankası'ndan faiz indirimi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), piyasaların beklediği 2019 Eylül dönemi Para Politikası Kurulu (PPK) açıkladı. Merkez Bankası, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19,75’ten yüzde 16,50’ye indirilmesine karar verdi.

Kurul, son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğilimini sürdürdüğünü belirterek yılın ilk yarısında net ihracatın büyümeye katkısının da sürdürürken, yatırımlardaki zayıf seyrin devam ettiğini, özel tüketimin kademeli olarak katkısını artırdığını bildirdi. Küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya karşın, rekabet gücünde gelişmelerin etkisiyle mal ve hizmet ihracatı artış eğilimini devam ettiği, özellikle turizmdeki güçlü seyrin doğrudan ve bağlantılı sektörler kanalıyla iktisadi faaliyeti desteklediği ifade edildi.

Öncü göstergeler iktisadi faaliyetin sektörel yayılımının bir miktar iyileştiğine dikkat çekilldiği açıklanırken, önümüzdeki süreçte net ihracatın da büyümeye katkısı sağlamaya devam edeceği, enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal koşullardaki iyileşme ile beraber ekonomideki kademeli toparlanmanın süreceği öngörüldü. Kurul, büyüme kompozisyonunun dış dengeyi olumlu etkilediğini ifade ederken, cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin de sürmesini beklediklerini açıkladı.

Kurul, yakın zamanda küresel iktisadi faaliyetin zayıflaması ve enflasyona dair aşağı yönlü risklerin belirginleşmesiyle gelişmiş ülke merkez bankaları para politikaları genişleyici yönde şekillenmeye başladığını aktararak, bu durumun gelişmete olan ülke finansal varlıklarına yönelik talebi ve risk iştahını destekleyeceği ve korumacılık önlemlerinin ve küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin sermaye akımları ve dış ticaret kanalı ile oluşturabileceği etkiler yakından takip edileceğini ifade etti.

Enflasyon görünümündeki iyileşmenin sürdüğü bilgisini veren Kurul, Türk lirasındaki istikrarlı seyir ile birlikte enflasyon beklentilerinde de iyileşme ve ılımlı iç talep şartları çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici olduğunu kaydederek şu açıklamaları yaptı:

"Ağustos ayında tüketici enflasyonu temel mal, enerji ve gıda gruplarının katkısıyla belirgin bir düşüş sergilemiştir. İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılık düzeyi enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak, güncel tahminler yılsonu itibarıyla enflasyonun Temmuz Enflasyon Raporu’nda verilen öngörülerin bir miktar altında kalabileceğine işaret etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin 325 baz puan indirilmesine karar vermiştir. Gelinen noktada, mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmektedir."

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmesinde bulunurken, enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

Bu çerçevede, parasal sıkılığın düzeyi ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlendiği bilgisini veren Kurul, Merkez Bankası olarak fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Ayrıca açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2019, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER