Emlak Uzmanı Rodi Kayım, konut satışlarını yorumladı

TÜİK’in her yayınladığı Konut Satış İstatistikleri tablosunda konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 azalma gösterse de özellikle son 4 ayda konut satışlarındaki artış dikkat çekiyor. 

Emlak Uzmanı Rodi Kayım, konut satışlarını yorumladı

Kamu bankalarının konut kredilerine uygulanan faiz oranlarında indirime gitmesi konut sektörünü ciddi oranda rahatlatırken faiz oranlarının böyle devam etmesi yılsonuna kadar emlak piyasasını daha da ferahlatacak gibi görünüyor. 

Rodi Kayım, “Konut satışları artacak”

Konut Uzmanı Rodi Kayım’a göre özellikle ipotekli ev satışında son bir yılda % 525,1 artışın olmasının mimarı kamu bankaları.

İpotekli yani banka kredisiyle ev satışındaki bu büyük artışta kredi faiz oranlarının minimumda tutulmasının çok etkili olduğunu söyleyen Rodi Kayım, “Kamu bankalarının faiz oranını bu seviyede tutması halinde yıl sonuna kadar konut satışlarındaki artışın devam edeceğini ön görebiliriz” dedi. 

“Oturmak için ev alınların sayısı artıyor”

Ekim ayında dikkat çeken bir veri de ikinci el ev satışlarının birinci elden iki kat fazla olması.

Rodi Kayım’a göre son aylarda yatırım amaçlı ev satın almaktan çok oturmak için konut almayı amaçlayanların sayısının daha fazla oluşu ikinci el satışlarını arttırdı.

İkinci elin birinci ele göre daha uygun fiyata sahip olmasının farkta etkili olduğunu söyleyen Rodi Kayım, “Özellikle İstanbul’da fazla sayıda ikinci el evin olması fiyatların düşük seviyelerde kalmasını sağlıyor. Ama ikinci el satışlarındaki en büyük etken düşen faiz oranlarının yarattığı olumlu etkiyle birlikte ikinci el fiyatların sıfır konutlara göre daha  uygun olması tercih sebebi dedi.

Emlak uzmanı Rodi Kayım verilere göre, Kamu mevduat bankalarının toplam konut kredisi hacmi içindeki payı 2018 Eylül ayında %48,3 seviyesindeyken 2019 yılı Eylül ayında %54,7’ye yükselmiş durumda dedi

Ömer Söztutan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER