Çinli turistler Türkiye'de alışverişi sevdi

Türkiye'ye döviz bırakan yabancı turistler içerisinde Çinliler başı çekiyor. Son 7 ayda yapılan alışveriş harcamalarında yüzde 70 artış yaşandı.

Çinli turistler Türkiye'de alışverişi sevdi

Çinlilerin Türkiye'ye olan ilgileri hızla artıyor. Bu yılın ilk 7 ayında hem Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısında hem de geçen yıla göre yaptıkları harcamalarda artış yaşandı. Bu yılın ilk 7 ayında Türkiye'de yaptıkları alışverişi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 85 artıran Çinlilerin, ortalama harcama tutarı 5 bin lirayı aştı.

TURİST ALIŞVERİŞLERİNDE YÜZDE 70 ARTIŞ

Türkiye'ye gelen turistlerin bu yılın ilk 7 ayında yaptığı alışveriş geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 70 artış yaşandı. Aynı dönemde ortalama harcamalar açısından bakıldığında 6 bin 782 liralık ortalama harcama tutarıyla Katar birinci sırada yerini alırken, Katar'ı 6 bin 441 lira ile Birleşik Arap Emirlikleri, 5 bin 412 liralık harcama ile Almanya takip etti.

Bu yılın ilk 7 ayında Türkiye'de yaptıkları alışverişi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 182 artıran İsrailli turist dikkati çekerken, yüzde 161 ile Mısır, yüzde 138 ile Irak ve yüzde 124 ile Libya'dan gelen ziyaretçiler alışveriş harcamalarında öne çıktı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER