Bakanlık kamu aylık harcamalarını açıkladı: Sosyal yardımlar sınıfta kaldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kamunun aylık harcama rakamlarını açıkladı.   

Bakanlık kamu aylık harcamalarını açıkladı: Sosyal yardımlar sınıfta kaldı

Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, yılın ilk beş ayında müteahhit ve firmalara 23 milyar TL’den fazla ödeme yapıldı. Sosyal yardımlar, müteahhitlere aktarılan tutarın gerisinde kaldı.

ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN 884 MİLYON TL

Cumhurbaşkanı tarafından kullanılan ve hesabı sorulamayan “örtülü ödenek” olarak isimlendirilen Gizli Hizmet Giderleri kaleminden yapılan harcamaların tutarı, bu yılın beş ayında 884 milyon 522 bin TL’ye ulaştı. Verilere göre, Erdoğan Ocak’ta 267 milyon 803 bin TL, Şubat’ta 89 milyon 363 bin TL, Mart’ta 371 milyon 579 bin TL, Nisan’da 52 milyon 726 bin TL ve Mayıs’ta 103 milyon 51 bin TL’lik örtülü harcama yaptı.

MAKAM ARAÇLARI KİRASI: 260 MİLYON TL

Birgün'ün haberine göre, kamu harcamalarında dikkati çeken bir diğer gider kalemini kira giderleri oluşturdu. Hükümet, beş ayda kamu kurumlarının kira giderleri için yaklaşık 4,8 milyar TL ödedi. Bu tutarın 260 milyon TL’si taşıt kiralarına, 4 milyar 207 milyon TL’si hizmet binası kiralarına, 57 milyon TL’si uçak kiralarına ve 254 milyon TL’si personel servis kiralarına harcandı. 27 milyon TL ise lojmanlara ödenen kira tutarı olarak kayıtlara geçti. İktidar ayrıca gemi, canlı hayvan, iş makinesi, bilgisayar ve bilgisayar sistemleri, eğitim ve öğretim gibi gerekçelerle de kira ödedi.

YIL REKORU OLARAK DA KAYITLARA GEÇTİ

AKP iktidarı, 2021 yılının beş ayında bu kişi ve firmalara 23 milyar TL’den daha fazla ödeme yaptı. Farklı harcama kalemlerinde bulunan müteahhitlik giderleri için sadece mayıs ayında yaklaşık 8 milyar TL ödendi. Bu harcama, yıl rekoru olarak da kayıtlara geçti.

SOSYAL YARDIM SINIFTA KALDI

Koronavirüs salgını sürecinde birçok vatandaş ekonomik olarak zor günler geçirirken, sosyal yardımlar müteahhitlere yapılan ödeneklerin çok gerisinde kaldı. Hükümet, aralarında engelli aylığı, doğum yardımı, çocuklu ailelere yardım gibi harcamaların yer aldığı “Sosyal Yardımlar” kalemi için 2 milyar TL harcadı. Sosyal yardım kaleminden yapılan bazı harcamalar şöyle:

- Silikozis aylıkları: 248 bin TL

- Çocuklara aileleri yanında bakım desteği: 149 milyon TL

- Doğum yardımı: 30 milyon TL

- Bakıma ihtiyacı olan engellilere evde bakım desteği: 861 milyon TL

- Ücretsiz seyahat desteği: 6 milyon TL

- Muhtaç engellilere yardım: 4 milyon TL

- Sosyal hizmet kuruluşlarında kalanlara destek: 5 milyon TL

- 18 yaş altı engelli yakınlarına sağlanan destek: 50 milyon TL

Ferit Selim Ural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER