4 ilde binlerce kişiye istihdam sağlanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aldığı karar doğrultusunda bazı şirketlere proje bazlı devlet yardımı verilmesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

4 ilde binlerce kişiye istihdam sağlanacak

Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nde ismi geçen 5 dev yatırım da belli oldu. Büyükşehir olan Ankara, İstanbul, Bursa ve Adana'da desteklenecek olan yatırımlarla ilgili alınan karar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, söz konusu projeyi değerlendirdi. 3 bin kişiye istihdam sağlanacak olan projenin yatırım tutarının 14 milyar TL olduğunu ifade eden Varank, yatırımların hayata geçmesi durumunda dış ticaret açığının azaltılmasına yıllık 1,4 milyar dolar katkı yapacağını belirtti.

Proje Bazlı Teşvik Sistemi olarak adlandırılan proje ithalat bağımlılığını azaltma, nitelikli iş gücünün istihdamına öncülük etme, arz güvenliği sağlama, teknolojik dönüşümü gerçekleştirme ve yenilikçi, Ar-Ge yoğun, katma değeri yüksek projeleri desteklemek gibi 5 ana hedef üzerine 2016 senesinde uygulanmaya başladı.

Proje ile bugüne farklı alanlarda kadar 40 milyar TL tutarında 19 proje için destek kararı alındı.

Esra Aydoğdu


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER