Okulların açılmasına kaç gün kaldı? Ara tatiller ne zaman?

Veliler ve öğrencilerin merak ettiği "okullar ne zaman açılacak?" sorusuna cevap geldi. 2019-2020 ders yılında geçerli olacak tatil değişiklikleri de belli oldu.

Okulların açılmasına kaç gün kaldı? Ara tatiller ne zaman?

Takvimler Ağustos ayının son haftasını gösterdi, veliler "2019-2020 eğitim öğretim yılı ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman açılacak? Tatil sürelerindeki değişim ne zaman belli olacak?" gibi sorulara cevap arayışına girdi. Milyonlarca öğrenci dönem arası tatillerle alakalı yapılan düzenlemeyi merak etti. Konuyla alakalı beklenen cevaplar Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan geldi. Bakan Selçuk, Twitter üzerinden okulların açılış ve kapanış tarihleri ile tatil konusundaki düzenlemeyi veli ve öğrencilerle paylaştı. 

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK? OKULLARIN AÇILMASINA KAÇ GÜN KALDI

MEB'in yayımladığı takvime göre, 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk ders zili 9 Eylül Pazartesi günü çalacak. Milyonlarca öğrenci 28 gün sonra ders başı yapacak.

TENEFFÜS SÜRELERİ UZADI MI?

MEB'in geçtiğimiz haftalarda, tam gün eğitim veren ilköğretim okullarında teneffüs sürelerini 10 dakikadan 15 dakikaya çıkardı. İkili eğitim veren okullarda ise bu süre 10 dakika olarak kaldı. Ders saatleri eskisi gibi 40 dakika olarak belirlendi. 

TATİLLER DEĞİŞTİ, PEKİ ARA TATİLLER NE ZAMAN YAPILACAK?

Tatil ve eğitim sürecinin daha dengeli dağıtılması için yaz tatilinden kısılması, iki dönemde ara tatillerin uygulanması kararlaştırılmıştı. Bu doğrultuda, geçen yıllarda 13 hafta olan yaz tatili 2019-2020 eğitim öğretim yılında 11 haftaya düşürüldü. 2 haftalık tatiller ise Nisan ve Kasım aylarına birer hafta olarak dağıtıldı. Bu düzenlemeye göre okullar artık bir hafta erken açılıp bir hafta geç kapanacak. Dolayısıyla 9 Eylül'de başlayan 1. yarıyıl 20 Ocak'ta biterken 2. yarıyıl 3 Şubat'ta başlayıp 19 Haziran'da son bulacak. Bakan Selçuk konuyla ilgili özeti Twitter hesabından şu şekilde paylaştı:

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2019, 15:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER