Öğrenci velileri dikkat! Servis ücretlerinde tuzağa düşmeyin

Okul servisi ücretlerinin henüz netleşmediğinin altını çizen Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük, öğrenci velilerinin servis sahiplerinin verdiği fiyatlara şimdilik itibar etmemeleri gerektiğini söyledi.

Öğrenci velileri dikkat! Servis ücretlerinde tuzağa düşmeyin

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2019-20 eğitim-öğretim sezonunda okulların açılacağı tarih olarak 9 Eylül'ü duyurmasının ardından öğrenci velileri, servis ücretlerinin bu sezonki fiyatlandırmasını merakla bekliyor. Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük konuyla ilgili olarak, okul servis ücretleri her yıl Uaşım Koordinasyon Merkezleri (UKOME) tarafından kilometreye bağlı olarak belirlendiğini söylerken, birçok şehirde UKOME'ler henüz yeni eğitim-öğretim sezonu için servis ücretlerini belirlemediğini ifade etti.

SERVİS ÜCRETLERİNE ŞİKAYET YAĞDI

Levent Küçük, okul taşımacılığı yapan bazı servisçilerin velilerden yüksek fiyat istediğini, son günlerde servis ücretleri konusunda Tüketiciler Derneği'ne gelen şikayetlerin arttığını söylerken velilere "Henüz UKOME tarafından tarife belirlenmemişken velilerimiz kendilerinden yüksek fiyat talep eden bu servisçilerle anlaşma yapmasın" sözleriyle velilerin dikkatini çekti.

UKOME tarafından belirlenen servis ücretlerinin kanuna göre hem veli hem de servis işletmeciliği yapan kişi açısından bağlayıcı olduğunu vurgulayan Küçük, servisçilerin belirlenen tarifeden fazla fiyat alma imkanlarının olmadığını açıkladı. Dernek Başkanı ayrıca okul servis taşıyıcılığı yapan işletmelerin öğrenciyi kabul etmeme gibi bir lüksünün de olmadığını da sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER