Atama için mülakat kararı sağlıkçıları çileden çıkarttı

Uzun zamandır atama bekleyen sağlık personelleri, Sağlık Profesyonelleri Platformu Kurucusu Aras Ali Altıntaş’ın “Atamaların %90’ının mülakat ile olacak" açıklaması üzerine isyan etti.

Atama için mülakat kararı sağlıkçıları çileden çıkarttı

Resmi Gazete'de yayınlanan KHK ile sağlıkta atamaların mülakatla yapılacağını öğrenen sağlık personelleri, karara sosyal medyada isyan etti.

Yaklaşık 1 yıldır atama bekleyen sağlıkçılar, mülakatla yapılacak atamaların torpil ve kayırma olacağı görüşünde.Cumhuriyet'in haberine göre, Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven’in KPSS puan üstünlüğünün esas alınacağını açıklamasından sonra Resmi Gazete’de yayımlanan KHK’de “sözlü sınavla da personel alınmasının mümkün olacağı” duyuruldu.

Konu, 8 ayrı soru önergesiyle Meclis gündemine taşınırken CHP’li milletvekilleri, “Liyakat ilkesi ortadan kalkıyor, torpil akla geliyor” dediler. Sağlık personeli, mecburi hizmet, 7 gün 24 saat icap nöbeti, alan haricinde acil nöbetlere dahil edilme, zorla ve karşılıksız yasayla belirlenen sınırların üzerinde çalıştırılma gibi hak gasplarına karşı seslerini yükseltiyor. Atanmayı bekleyen 550 bin personel, özlük haklarını içeren kadro kapsamında olmayacak. Şimdi de Sağlık Profesyonelleri Platformu Kurucusu Aras Ali Altıntaş’ın “Atamaların %90’ının mülakat ile olacak” bilgisini paylaşmasıyla ayağa kalktılar.

"SAĞLIKTA MÜLAKAT KABUL EDİLEMEZ"

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, önergesinde “sağlığın mülakatı olmaz” diyerek Sağlık Bakanı Koca’ya, “Liyakat ilkelerini neye göre vereceksiniz? Bu yanlış karardan dönmeyi düşünüyor musunuz?” sorularını yöneltti. CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin de önergesinde “Yapılan her sözlü sınav, kul hakkının yendiği bir uygulamaya dönüşmektedir” dedi. MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan da, Meclis’te yaptığı açıklamada, sağlıkta mülakatın kabul edilemez olduğunu söyledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER