Whatsapp vergisi başbakanı koltuğundan etti

Körfez ülkesi Lübnan'da hükümetin Whatsapp'tan vergi alma girişimi, halkı sokağa döktü. 17 Ekim'den bu yana devam eden hükümet karşıtı protestoların dinmemesi üzerine Başbakan Saad el-Hariri, istifa edeceğini duyurdu.

Whatsapp vergisi başbakanı koltuğundan etti

Lübnan Başbakanı Saad El Hariri, 17 Ekim'den bu yana devam eden hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle istifa edeceğini duyurdu.

İstifasını Cumhurbakanı'na sunacak

Hariri, başkent Beyrut'taki evinde düzenlediği basın toplantısında, Lübnan'da 13 gündür süren hükümet karşıtı protestolar üzerine istifasını Cumhurbaşkanı Mişel Avn'a sunacağını söyledi.

"İnsanların sesini dinlemeye çalışacağım"

Ülkeyi güvenlik ve yaşam tehlikelerine karşı korumak için insanların sesini dinlemeye ve çıkış yolları aramaya çalıştığını ifade eden Hariri, ancak tüm çabalarına rağmen çıkmaz yola girildiğini belirtti.

"Lübnan'ın onuru ve güvenliği daha önemli"

Hariri, "Lübnanlıların iradesi doğrultusunda istifamı sunmak üzere Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gidiyorum. Tüm siyaset ortaklarıma sesleniyorum: Bugünkü sorumluluğumuz Lübnan'ı nasıl koruyacağımız ve ekonomisini nasıl kalkındıracağımızdır. İstifamı, Cumhurbaşkanı Avn ve tüm Lübnanlıların takdirine bırakıyorum. En önemlisi Lübnan'ın onuru ve güvenliğidir" ifadelerini kullandı.

17 Ekim'den beri protestolar sürüyor

Lübnanlılar, hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı Whatsapp uygulamasına vergi getirme girişimine tepki olarak 17 Ekim'de protestolara başlamıştı.

Whatsapp vergisi rafa kalktı

İletişim Bakanı Muhammed Şukayr'ın, Whatsapp uygulamasına yönelik vergi kararından vazgeçildiğini açıklamasına rağmen ülkenin dört bir yanına yayılan eylemler dinmedi.

2015'ten bu yana en geniş çaplı gösteriler

Lübnan'da 2015'te çöp krizi nedeniyle patlak veren protestolardan sonra ilk defa bu çapta gösteriler düzenlendiği belirtiliyor. Başbakan Hariri daha önce ekonomik krizi hafifletmek amacıyla bazı kararlar alındığını açıklamış, ancak bu kararlar da göstericiler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER