S. Arabistan'daki patlama sonrası petrol üretimi yüzde 50 düştü

Suudi Arabistan'da bir petrol tesisine düzenlenen hava saldırısının ardından Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman, petrol üretiminin yüzde 50 azaldığını söyledi.

S. Arabistan'daki patlama sonrası petrol üretimi yüzde 50 düştü

Rus Kommersant gazetesi, Suudi Arabistan yönetiminin devlet petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait iki büyük tesise silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile yapılan saldırılar sonrasında petrol üretiminin yüzde 50 düştüğünü resmen kabul ettiğini bildirdi.

Enerji Bakanı petrol düşüşünü doğruladı

Gazetenin Suudi Basın Ajansı'na (SPA) dayandırdığı haberinde, Saudi Aramco'ya ait iki büyük tesise yönelik SİHA saldırıları sonrasında günlük petrol üretiminin 5.7 milyon varil azaldığı kaydedildi.

Habere göre Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman El Suud, petrol üretiminin yüzde 50 oranında azaldığını doğruladı.

Kayıplar telafi ediliyor

"Patlamalar ayrıca yan ürün olan gazın günlük üretiminin, 700 bin varil sıvılaştırılmış doğalgazın (LNG) üretilmesi için kullanılan yaklaşık 2 milyar fit küp azalmasına yol açtı, bu nedenle etan ve LNG stokları yarı yarıya düşecek" diyen Selman, yerel yakıt ve gaz pazarının zarar görmediğini, kayıpların bir kısmının yedek depolardan telafi edileceğini kaydetti.

Petrol fiyatları artacak mı?

Diğer yandan Reuters, ABD Enerji Bakanlığı sözcüsü Shaylyn Hynes'in açıklamalarına atıfla Washington'ın petrol pazarındaki istikrarı sağlamak için elindeki stratejik petrol rezervlerini devreye sokmaya hazır olduğunu yazdı.

Daha önce Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) rafinerilerdeki patlamaların dünya petrol pazarlarını etkilemediğini açıklamıştı.

Petrol tesisine SİHA saldırısı

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait 2 fabrikaya dün yerel saatle 04.00'te silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) saldırı düzenlenmesi sonucu yangın çıktığı açıklanmıştı.

"Yemen'deki operasyonla sona ermedikçe..."

Ölen ya da yaralananın olmadığı SİHA saldırısıyla ilgili herhangi bir taraf suçlanmazken, Husiler yaptıkları yazılı açıklamayla saldırıyı üstlenmiş, Suudi Arabistan Yemen'deki operasyona son vermedikçe saldırıların devam edeceğini belirtmişti.

ABD, İran'ı suçladı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise Suudi Arabistan'daki petrol tesislerine yapılan saldırı konusunda doğrudan İran’ı suçlamıştı.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER