Lisans almayan seks işçileri cezalandırılacak

Hollanda hükümeti, yasal fuhuşun kontrol altına almak için seks işçisi kadınlara lisans uygulaması başlattı. Lisans almayan seks işçileri, genelevlerde çalışamayacak ve cezaya tabi tutulacak.

Lisans almayan seks işçileri cezalandırılacak

Fuhuşun yasal olduğu Hollanda'da hükümet seks işçilerini korumak için lisans dönemini başlattığını duyurdu. İnsan ticareti ile mücadele eden hükümet, bağımsız bir şekilde çalıştığını kanıtlayan seks işçilerine lisans verecek.

Bakanlık seks işçilerine koruma getirdi

Hollanda Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Tüm seks işçilerini koruma ve çalışma şartlarını iyileştirme adına lisans zorunluluğu getirildiği" belirtildi. Lisans başvurusunda bulunacak kişilerin en az 21 yaşında olması gerekecek. Daha önce başkent Amsterdam hariç, diğer kentleri 18 yaşını doldurmuş olanlar bu alanda çalışabiliyordu.

Lisans almayanlar cezalandırılacak

Euronews'te yer alan habere göre, bakanlığın açıklamasında, fuhuş sektöründe lisanssız çalışanların ve müşterilerin cezaya tabi olacakları belirtildi.

Fuhuşun yasaklanması için kampanya başlattılar

Geçen aylarda, para karşılığında cinsel ilişkinin suç kapsamına alınmasını talep eden 1000 kampanyada toplanan 40 bini aşkın imza hükümet yetkililerine teslim edilmişti. Kampanyanın mimarı sivil toplum kuruluşu Exxpose'un kurucularından Natasja Bos, birçok insanın fuhuş ticaretinin kurbanı olduğunu savunuyor.

Sekse para ödeyenlerin cezalandırılması isteniyor

İmza toplayanların İsveç ve Fransa yasalarını örnek aldığı öneride, seks işçilerinin yerine cinsel ilişki için para ödeyenlerin cezalandırılması isteniyor.

Amsterdam'da 'vitrin kadınları' yasaklanıyor

Geçen temmuz ayında Amsterdam'ın ilk kadın Belediye Başkanı Femke Halsema, genelevleri ile bilinen Red Light District'te (Kırmızı Fener Sokağı) çalışan seks işçilerini korumak adına yeni bir düzenleme üzerine çalıştıklarını duyurmuştu.

"Şehir merkezlerindeki genelevler kapatılmalı"

Seks işçilerinin turistlerin bakışları altında aşağılandığını ve fotoğraflarının çekildiğini vurgulayan Haselma, değişiklik planlarının birkaç senaryodan oluştuğunu belirterek bunların "Vitrin uygulamasının sonlandırılması, genelev sayılarının azaltılması, şehir merkezindeki genelevlerin kapatılarak başka yerlere taşınmaları" olabileceğini söylemişti.

"Fuhuşu yasaklamak değil denetim getirmek istiyoruz"

Yasal fuhuşu tamamen yasaklamayı istemediklerini vurgulayan Haselma, "Biz ABD'de olduğu gibi fuhuşu kriminalize etmek istemiyoruz, amacımız bu sektörü kontrol altına alıp, çalışanların hakkını daha iyi korumak" diye konuşmuştu.

Hollanda'da kayıtlı 7 bin 500 seks işçisi bulunuyor

Hollanda'da fuhuş resmi olarak 2000 yıllında yasallaştırıldı. Seks işçilerinin, ticaret odasına kayıtlı olmaları ve diğer meslek gruplarında olduğu gibi gelir vergisi ödemeleri gerekiyor. Resmi rakamlara göre, sadece başkent Amsterdam'da 7 bin kişi seks sektöründe çalışıyor. Seks işçilerinin yaklaşık yüzde 75'i düşük gelirli olan Doğu Avrupa ülkelerinden geliyor.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER