Kuzeydoğu Suriye'ye ilişkin Türkiye-ABD ortak açıklamasında mutabakata varılan maddeler.

18 Ekim 1991 yılında bağımsızlığına kavuşan kardeş ülke Azerbaycan, bağımsızlığını ilan edişinin 28. yıldönümünü kutluyor. Azerbaycan, 18 Ekim 1991'de tarih sahnesinde yeniden bağımsız devlet olarak yerini aldı.

Kuzeydoğu Suriye'ye ilişkin Türkiye-ABD ortak açıklamasında mutabakata varılan maddeler.

20. yüzyılın sonunda Sovyetler Birliği'nin çöküşünün ardından, Azerbaycan halkı son yüzyılda ikinci kez kendi kaderini belirleme şansı yakalayarak bağımsızlığını ilan etti.
Bu gelişme aynı zamanda 20. yüzyıl Azerbaycan siyasi tarihindeki ikinci zafer oldu. Azerbaycan Ali Meclisi, 18 Ekim 1991 oturumunda tarihi ''Azerbaycan Cumhuriyeti Bağımsızlığı'' adlı anayasal tasarıyı oybirliği ile kabul etti.
Bu gelişmenin akabinde 29 Aralık 1991 yılında Azerbaycan'da halkoylaması düzenlenerek: ''Siz 'Azerbaycan Cumhuriyeti Bağımsızlığı’ anayasa tasarısını onaylıyor musunuz?'' sorusu soruldu. Azerbaycan halkı Azerbaycan'ın bağımsızlığından yana oy kullanınca Mayıs 1992'de Azerbaycan Milli Meclisi, Üzeyir Hacibeyov'un bestesi ve Ahmet Cavad'ın şiiri ile Azerbaycan İstiklal Marşı'nı onayladı. Hemen ardından, parlamento tarafından, 3 renkli ve ay yıldızlı Devlet Bayrağı ve Devlet Arması da onaylandı.
18 Ekim 1991 yılından itibaren Azerbaycan bağımsız ülke oldu ve bu gün Azerbaycan'da bayram olarak kutlanmaya devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2019, 01:30

Ecem Köksal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER