Havayolu şirketine 'Fransızca' cezası

Kanada'da bir çift, Air Canada havayolu şirketinin uçaklarında İngilizce anonsları, Fransızca anonslardan daha kapsamlı bularak dava açmıştı. Mahkeme, çifti haklı bularak havayolu şirketini, eksik veya yetersiz Fransızca ibare nedeniyle para cezası verdi.

Havayolu şirketine 'Fransızca' cezası

Kanada'nın ulusal hava yolu şirketi Air Canada, uçaklarında eksik veya yetersiz Fransızca ibare nedeniyle açılan davayı kaybetti.

Şirket, emniyet kemerinin tokasındaki "lift" (kaldırın) yazısının İngilizce olması ve çıkışlardaki "Exit" (Çıkış) sözcüğünün Fransızcasının İngilizcedekinden daha küçük yazılması nedeniyle açılan davada 21,000 Kanada doları (15, 700 ABD doları) ceza ödemeye mahkûm edildi.

DAVAYI AÇAN ÇİFTE ÖZÜR MEKTUBU

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; mahkeme ayrıca, şirketin, "dil haklarının" ihlal edildiğini söyleyerek dava açan Michel ve Linda Thibodeau adlı çifte özür mektubu göndermesine de karar verdi.

YANLIŞ SİPARİŞ GELİNCE MAHKEMEYE KOŞTULAR

Thibodeau çifti, 2009 yılındaki bir uçuşta, Fransızca olarak "7-Up" siparişi verdikleri ancak servisi yapan uçuş ekibinin Fransızca konuşmaması nedeniyle kendilerine "Sprite" getirildiğini söyleyerek yine dil haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle dava açmış, Yüksek Mahkeme 2014'te federal mahkemenin tazminat kararını bozmuştu. Ancak şirket çiftten özür dilemek zorunda kalmıştı.

22 KEZ ŞİKAYET ETTİLER

Ottowa'da görülen son dava ise Thibodeau çiftinin 2016'daki 22 şikayetine dayanıyor. Çift emniyet kemeri ve 'Exit' yazısıyla ilgili itirazları dışında Montreal uçuşlarındaki İngilizce anonsların Fransızcadakinden daha kapsamlı olduğunu söylüyor.

Ottowa'da görülen davada yargıç Air Canada'nın İngilizce ve Fransızcaya eşit statü sağlayan yasalara aykırı davrandığına hükmetti.

YAZILAR DEĞİŞECEK

Duruşma sırasında şirket sözcüleri, çiftin yasaları gereğinden fazla katı yorumladığını savunarak, her uçuş öncesinde emniyet kemerlerinin kullanımı ve çıkışlarla ilgili iki dilde anons yapıldığını söyledi. Şirket karardan sonra yazıları değiştireceğini açıkladı.

Michel Thibodeau, Kanada CBS televizyonuna, kararı memnuniyetle karşıladıklarını gelecekte Air Canada'nın işaretlerinin değişmesini umduklarını söyledi. Thibodeau "İşaretlerin eşit olmasını istiyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2019, 04:41

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER