Haitili milletvekili bir gazeteci ve bir protestocuyu vurdu

Haiti'de günlerdir süren işsizlik ve hayat pahalılığı protestoları kana bulanmaya devam ediyor. Tepkileri bastırmak isteyen Haitili bir milletvekili silahıyla ateş açtı. Milletvekilinin silahından çıkan kurşunlar biri gazeteci iki kişiyi yaraladı.

Haitili milletvekili bir gazeteci ve bir protestocuyu vurdu

Haiti'de yakıt sıkıntısıyla başlayan, işsizlik ve hayat pahalılığı ile günlerdir süren protestolarda kan akmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde protestoları bastırmak için güç kullanan hükümete bağlı güvenlik güçleri, 3 kişinin ölümüne sebep olmuştu.

Soru soran gazetecilere ateş açtı

Protestolar nedeniyle siyasi belirsizliğin de oluştuğu ülkede senato bir haftada iki kez toplandı. Senato binasından çıkan Jean-Marie Ralph Fethiere, kendisine soru sormak isteyen gazetecilere ateş açtı. Biri gazeteci olmak üzere iki kişiyi yaralayan Fethiere, olayın ardından yaptığı açıklamada gazeteci olduğunu bilmediğini ileri sürdü.

"Gazeteci olduğunu bilmiyordum"

Fethiere, olayın ardından aracıyla olay yerinden uzaklaşırken yüzünden yaralanan gazeteci olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından tedavi edildi. Sağlık durumunun iyi olduğu açıklanan gazetecinin Associated Press'e (AP) çalışan foto muhabiri Chery Dieu-Nalio olduğu öğrenildi.

Kendisini savunduğunu ileri süren Fethiere, olaydan birkaç saat sonra açıklama yaparak kendisine silahlı kişilerin saldırdığını iddia etti. Fethiere, yaraladığı Nalio'nun kurşun geçirmez yelek ve baretinde "Press" (Basın) yazmasına karşın gazeteci olduğunu bilmediğini ileri sürdü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER