Coca Cola çevreyi en çok kirleten firma

Greenpeace, çevrede en çok plastik kirliliğine yol açan şirketlerin ilk sırasında ABD'li Coca Cola'nın yer aldığını açıkladı.

Coca Cola çevreyi en çok kirleten firma

Uluslararası çevre örgütü Greenpeace, Plastikten Kurtulun kampanyası kapsamında 51 ülkede 484 temizlik çalışmasında toplanan 476 bin 423 parça plastik atığın sonucunu açıkladı.

Çevreyi en çok kirleten Coca Cola

Greenpeace raporunda, dünyanın farklı köşelerinden elde edilen örneklerle en çok plastik kirliliğine yol açan şirketlerin tespit edildiği belirtilerek, 200'den fazla ülke ve bölgede sunduğu 500'den fazla marka ile dünyanın en büyük içecek üreticisi olan Coca Cola, 11 bin 732 plastik atıkla en büyük plastik kirleticiler arasında ilk sırada gösterildi.

Pepsi ikinci sırada

Coca Cola'yı, Pepsi Cola ve Nestle takip etti. Plastik kirliliğinde ilk 10'da yer alan diğer uluslararası şirketler ise Mondelez International, Unilever, Mars, P&G, Colgate-Palmolive, Phillip Morris ve Perfetti Van Melle oldu.

Şirketlerin iş modellerini değiştirmeleri lazım

Raporda, birçok şirketin ürünlerini daha sürdürülebilir hale getireceklerini taahhüt ettikleri ancak bu şirketlerin iş modellerini büyük ölçüde değiştirmeyerek doğayı söz konusu plastik kirlilikle baş başa bıraktığı iddia edildi.

Asya'daki çevre kirliliğini nedeni Avrupa

Dünyada Çin, Filipinler, Endonezya, Sri Lanka, Filipinler ve Vietnam'da okyanuslara en fazla plastiğin atıldığına işaret edilen raporda, "Asya'daki bu plastik kirliliğinin asıl itici güçleri aslında Avrupa ve ABD merkezli uluslararası şirketlerdir" ifadeleri yer aldı.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER