Başörtüsünü çıkarmadığı için huzurevine alınmadı

70 yaşındaki başörtülü kadın din görevlisi, kalmak için başvurduğu huzurevi tarafından başörtüsünü çıkartması koşuluyla kabul edileceği yanıtıyla karşılaştı.

Başörtüsünü çıkarmadığı için huzurevine alınmadı

Fransa'da belediye tarafından yönetilen huzurevi, 70 yaşını geçtiği belirtilen Katolik bir rahibeyi başörtüsü ve kıyafeti nedeniyle kabul etmedi.

Başörtüsünü çıkarmasını istediler

Huzurevinde yaşamak için talepte bulunan kadının isteği ilk aşamada karşılanmadı. Aylar sonra verilen cevapta ise "Talebiniz kabul edildi ancak laiklik ilkeleri çerçevesinde herkesin huzur içinde yaşaması için herhangi bir dine yönelik işaret taşımamanız gerekiyor" ifadeleri kullanıldı.

Kilisenin desteğiyle ev tuttu

Euronews'te yer alan habere göre, hayatı boyunca rahibe olarak görev yapan söz konusu kadın rahibe, kendisine dayatılan şartları kabul etmeyerek kilisenin yardımı ile bir daire tuttu. Vesoul Kilisesi yetkilileri kadının zor günler geçirdiğini belirterek, Hristiyanlık karşıtı bir tutum sergilendiğini belirttiler.

"Başörtüsünün birilerine zarar verebileceğini düşünmüyorum"

Vesoul Belediyesi'nde bulunan bir rahip yayımlanan kilise dergisinde, "Başörtüsünün birilerine zarar verebileceğini düşünmüyorum, çünkü boyun eğme işareti değil daha çok inanç meselesi" ifadelerini kullandı. Belediyenin Sosyal Eylem Merkezi yetkilileri ise,"Söz konusu kadın herkes için aynı olan kurallarımıza uymak istemedi" dedi.

Vesoul Kilisesi

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER