Ay-yıldızlı dövmesi nedeniyle okula alınmadı

Almanya'nın Dortmund şehrinde 16 yaşındaki Türk gencinin, elinde ay-yıldızlı dövme bulunduğu için okula alınmadığı iddia edildi.

Ay-yıldızlı dövmesi nedeniyle okula alınmadı

Almanya’nın şehirlerinden Dortmund'ta yaşayan Oğuzhan Öz adlı çocuk, elinde ay yıldızlı dövme bulunduğu gerekçesiyle okula alınmadığını iddia etti. 16 yaşındaki çocuk, elindeki dövmeyi asla sildirmeyeceğini belirtirken, baba Mustafa Öz ise okula dava açmaya hazırlanıyor.

Okula elindeki dövmeyi bantla kapatarak girebildiğini söyleyen Öz, durum nedeniyle arkadaşlarının kendisiyle dalga geçtiğini ve psikolojisinin bozulduğunu söyledi.

Öz, doğum günü hediyesi olarak babasının bu dövmeyi yaptırdığını belirterek, dövmeyi gören öğretmeninin çok kızdığını kaydetti. Öğretmen tarafından dövmenin bantla kapattıldığını kaydeden Öz, şöyle konuştu:

"Çok gücüme gitti. Bana bu dövme ile okula giremezsin dedi. Arkadaşlarım benimle dalga geçiyor. Psikolojim bozuldu. Bunu aileme anlattım. Annem okula geldi. Öğretmenler anneme de aynısı söyledi. Daha sonra polis çağırdılar. Ben asla elimdeki Türk bayrağını silmeyeceğim. Kimse beni Türk olduğum için dışlayamaz. Bu şekilde yapmaya hakları yok."

"Türklüğüme hakaret"

Baba Mustafa Öz, okulun bu tavrını ırkçı ve insan haklarına aykırı olduğunu söyleyerek, okula polis çağırıldığını ve okul yönetiminin ay yıldızlı dövmeyi politik bir sembol olarak görerek yasakladığını anlattı. Baba Öz şu ifadeleri kullandı:

"Bu benim Türklüğüme hakarettir. Gururuma yediremedim. Ben de polise giderek okul hakkında şikayetçi oldum. Polis, bu dövmenin politikayla alakası yok dedi. Daha sonra tekrar okula gittim. Okul müdürü ile görüştüm. Durumu anlattım. Müdür yine kabul etmedi. Bana başka polisleri anlattı. Ben de bunu anlattım. Bana da kafamdaki üç hilal dövmesi var diye yasak koydu. Bu benim için çok büyük bir ırkçılıktır. Beş haftadan beri oğluma okulda hakaret ediyorlarmış. Oğlum bana bunu bugün söyledi. Baba ben elime bant yapıştırıyordum. Artık dayanamadım. Oğlumu kimseye yedirtmem. Biz Türk vatandaşıyız. Oğlum şu an okula giremiyor. Okul müdürü yasak koydu. Ben bu konuyla ilgili araştırma yaptım. Almanya kanunları ile ilgili öğretmenin önüne koydum. Bakın okuyun. Böyle bir yasak yok dedim. Ona bakarsanız, bizim bütün derneklerimizi kapatmamız lazım dedim. Türk bayrağını da yasak etmeniz lazım dedim. Bunu kapattırmak demek, ben Türk bayrağına karşıyım, bununla okula giremezsin demek dedim. Okuldan yine eve gönderdiler. Polis geldi. Hanım olaya müdahale etti. Hanıma da politik suçlaması yapmışlar. Bu Türk bayrağı. Bu Türk milletinin bayrağı. Kimse benim Türk bayrağını kapatmaya gücü yetmez. Hukuki haklarımız konusunda girişim başlattım. Başkonsolosluğuna durumu anlatacağız. Bana bunu yazılı olarak verin dedim. Veremediler. Yasaksa bunu bana yazılı verin dedim. Hayır olmaz dediler. Yarın tekrar okula göndereceğim. Oğlumu geri eve gönderirlerse yine polis çağıracağım."

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2019, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER