Yıllardır cinsel taciz vakalarıyla sarsılan Fransa Katolik Kilisesi yeni önlemini çarşamba günü duyurdu. Cinsel istismarla mücadele kapsamında din adamlarının, QR kodlu dijital kimlik takacağı açıklandı.

 
Fransa, katalik kilisesinde yaşanan cinsel istismara yönelik radikal bir karar aldı. Cinsel istismarla mücadele kapsamında din adamlarının, QR kodlu dijital kimlik takacağı duyuruldu.

Uygulamayla, din adamlarının suç işleyip işlemediğinin isteyen herkes tarafından görülmesi planlanıyor.

Sisi Cumhurbaşkanı Erdoğan' ı tebrik etti! Büyükelçi atanacak mı? Sisi Cumhurbaşkanı Erdoğan' ı tebrik etti! Büyükelçi atanacak mı?

Kodu tarayan kişilerin karşısına kırmızı, turuncu ya da yeşil renkte arka planı olan bilgiler sunulacak.

Kırmızı, rahibin statüsünün elinden alındığını ve din adamı görevlerini yerine getiremeyeceği anlamına geliyor. Turuncu, rahibin uygulanan yaptırımlar nedeniyle sınırlı yetkiye sahip olduğunu gösteriyor. Yeşilse rahibin ayin düzenleme ya da günah çıkarma gibi yetkileri taşıdığına işaret ediyor.

Fransız basını, kartların esasen kilise üyelerinin cinsel istismarla suçlanıp suçlanmadığını göstereceğini yazdı. 

QR kodlarının ülke genelindeki 18 bin din görevlisine yıl sonuna kadar verileceği duyuruldu.

Fransa Katolik Kilisesi, din adamlarına daha önceden de geçerliliklerini gösteren kağıt bir belge veriyordu. Ancak bu kağıtların kolayca kopyalanabildiğini ve güncellenmesinin zor olduğunu düşünen yetkililer bunu dijital versiyonuyla değiştirdi. 

Editör: Cansu Kurnaz