Depremin merkez üslerinden biri olan Elbistan'a bağlı ncular Mahallesi'nin Akkaya mezrasını 10 saniye süren bir hortum vurdu. 

Hortum felaketinde 20'ye yakın ev ve ahırın çatısı uçtu. Kopan çatı parçaları, yüzlerce metre ötedeki kayısı bahçelerine savruldu. Çatıları sökülen bazı evlerin tavanları çöktü. O sırada evlerinde olan vatandaşlar ise, tavandan kopan molozların altında kalmaktan kıl payı kurtuldu. Enerji hatları da büyük hasar gördü.

Depremlerin yerle bir ettiği Kahramanmaraş'ta yeni felaket! Ağaçlar yerinden söküldü!

Kemer Country’de yeni gelişme: Plan değişti, millet bahçesi yapılacak! Kemer Country’de yeni gelişme: Plan değişti, millet bahçesi yapılacak!

Kayısı bahçesinde çalışan Yakup Mengeç ise metrelerce fırlayarak yaralandı. Ayağı kırılan talihsiz adam, hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Araçlara ve tarım aletlerine de büyük zarar veren hortum, bir otomobilin camlarını tuzla buz ederken yıkılan bir ağaç a üzerine devrildiği traktörde hasara neden oldu. 

Depremlerin yerle bir ettiği Kahramanmaraş'ta yeni felaket! Ağaçlar yerinden söküldü!

Hortum, römorkları ve sulama tankerlerini de ters çevirerek kullanılamaz hale getirdi. Felaketten hayvanlar da olumsuz etkilendi. Birçok ahırın çatısı uçtu, duvarları yıkıldı. Ahırlarda ve müştemilatlardaki kovanlar da etrafa saçıldı. Çok sayıda kovan paramparça olurken, arılar kısmen telef oldu, bazı hayvanlar da yaralandı. Mezra sakinlerinin geçim kaynağı olan kayısı bahçelerinde de onlarca ağaç kırılırken, birçoğu da kökünden söküldü. Hortum felaketinin ardından AFAD ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin hasar tespit çalışmalarına başlayacağı bildirildi.

Depremlerin yerle bir ettiği Kahramanmaraş'ta yeni felaket! Ağaçlar yerinden söküldü!

Yaşadıkları dehşeti anlatan mezra sakinleri, "Depremden kötüydü. Mahalleyi doğradı. Dağa kadar bahçe kalmadı. Çatılar 500 metre yukarılara götürmüş. Arabaları patlatmış. Kayısı bahçelerimiz zarar gördü. Erikler döküldü. Ağaçlar kökünden söküldü. Birçok bahçede ağaçlar kökünden söküldü. Yüzlerce ağacımız gitti. Kayısı falan kalmadı. Yukarıdan geldi, biz deprem zannettik. Sonucunda da yıkımı yaşadık. Ahırların ve evlerin çatısı uçtu" dedi. Son anda canını kurtardığını belirten bir mahalle sakini kadın ise "Tufan oldu. Rüzgar geldi. Neye uğradığımı bilmedim. Beni kaldırdı yere çarptı. Çok korktum" şeklinde konuştu. Evinin çöken tavanının altında kalmaktan son anda kurtulduğunu anlatan bir mahalle sakini de, "Fırtınada evdeydim. Çatı uçtu. Dışarı çıkacaktım o sırada tavan çöktü. 10 saniyede bu hale geldik. Büyük hasar var. Hiçbir şey bırakmadı" ifadelerini kullandı. 

Editör: Gülşah Acun