ODTÜ'de ağaç kesimi başladı, öğrenciler direnişe geçti

ODTÜ'de yurt yapımı için tahsis edilen Kavaklık'ta ağaçların kesilmemesi için direnen öğrencilere sabah saatlerinde polis biber gazlı müdahalede bulundu.

ODTÜ'de ağaç kesimi başladı, öğrenciler direnişe geçti

2018 yılında Kredi Yurtlar Kurumu’nun ODTÜ’nün kendi habitatını kurmuş, son kavaklık alanında KYK yurdu yapılması için Rektör Verşan Kök’ün ODTÜ arazisini 49 yıllığına KYK’ya vermesi ODTÜ'lü öğrencilerin idrenişine ve tepkisine sebep oldu.

ODTÜ'de  Kavaklık'ta ağaç kesimine engel olmak için iki aydır çadırlarla nöbet tutan öğrenciler bugün sabah saatlerinde iş makineleri ve polis müdahalesi ile karşılaştı. 

Polis müdahalesinin ardından sosyal medyaya taşınan olaylar gündem oldu.

Sabah saat 09.30 sıralarında polis, eylemci öğrencileri tartaklayarak dışarı çıkarttı. Biber gazıyla müdahalede bulundu. Ağaç kesimi başladı. Henüz gözaltına alınan öğrenci olmadığı bildirildi.

[Haber görseli]

Arazinin devredilmesi, kampüs ekosisteminin zarar görebileceği nedeniyle öğrenciler inşaat alanına kurdukları çadırlarla yaklaşık iki aydır direniyor.

Kampüs içerisine inşaatta kullanılacak araçların bazılarının da geldiği görüldü. “Verşan nerede kavaklık burada” sloganlarıyla bekleyişini sürdüren öğrenciler ODTÜ Rektörü Verşan Gök’ün alana gelmesini talep etti. HDP Milletvekili Murat Çepni’nin de geçişine izin vermeyen polis kalkanlarla alana gelenleri uzaklaştırmaya çalıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2019, 12:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER