Bursa'da köylüler santrale karşı çıktı, santral yapımı iptal edildi

Bursa'da köylerine yapılacak santrale karşı çıkan Karaağız köylüleri santralın iptalin istedikleri davayı kazandı.

Bursa'da köylüler santrale karşı çıktı, santral yapımı iptal edildi

Bursa’da köylerini korumak için gece gündüz nöbet tutan Karaağız köylüleri, biyokütle enerji santralına karşı açtıkları son davayı da kazandı.

Cumhuriyet’in haberine göre; Mahkeme, Büyükorhan Belediye Başkanlığı tarafından santrala yapı ruhsatını iptal etti. Mahkeme santral projesinin hayata geçmesi durumunda geri dönüşü olmayan zararlara neden olacağına dikkat çekti.

Yeraltı suları zarar görecek

Büyükorhan Belediyesi Başkanlığı, Karaağız köyüne kurulması planlanan Biyokütleden Elektrik Eldesi Tesisi için 9 Ağustos 2018 tarihinde rapı ruhsatı vermişti. Köylüler santral kurulması planlanan alanın orman alanında kaldığı, santralın karbon salınımına neden olacak katı yakıtların kullanılacağı küçültülmüş bir termik santral olduğu, arkeolojik sit alanının yok sayıldığı gibi gerekçelerle ruhsatın iptali davası açtı.

Bursa 1. İdare Mahkemesi köylüleri haklı bularak 28 Haziran’da ruhsatı iptal etti. Santralın kurulmasına izin veren imar planlarının iptaline ilişkin verilen mahkeme kararına atıfta bulunan heyet, santral kurulmak istenen alana ilişkin yeterli inceleme, araştırma, etüt ve eşik analizi çalışmaları yapılmadığına dikkat çekti. Ayrıca mahkeme kararında bölgede santralın tarım atığı olarak kullanılacağına taahhüt ettiği zeytin ve şeftali yetiştiriciliğinin yapılmadığı anlatıldı.

Yeraltı sularının zarar göreceğinin altı çizilen kararda ruhsatın hukuka aykırı hale geldiği ifade edildi.

Ne olmuştu?

Büyükorhan ilçesinin Karaağız köyüne yapılmak istenen biyokütle enerji santrali köyleri ayaklandırmış, tesisin köylerinin havasını ve doğasını bozacağını ileri süren yüzlerce köylü, ellerinde pankartlarla eylem yapmıştı.

Özel bir şirketin köye 500 metre mesafede aldığı araziye yapacağı biyokütle enerji santralinde çöp, tıbbi atık, hayvan pisliği ve tavuk pisliği yakılarak enerji üretileceği konuşuluyordu.

Karaağız köylüleri, köylerinin çam ormanlarıyla kaplı olduğunu, santral sebebiyle kokudan uyuyamayacaklarını belirtmişti. Köy meydanından santralin yapılacağı alana kadar yürüyen yüzlerce kadın ve çocuk, “Zehir solumak istemiyoruz” diye slogan atmıştı.

Bu topraklarda hayvancılık yaparak geçimlerini idame ettirdiklerini söyleyen köylüler, “Yüzlerce yıldır bu köyde yaşıyoruz. Burada bulunan çam ağaçlarına gözümüz gibi bakıyoruz. Köyümüzün havası temiz ve sağlıklı. Biz burada bu temiz havada hayatımızı sürdürmek istiyoruz. Köyümüze santral istemiyoruz” demişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER