Artabel Tabiat Parkı doğal güzelliği ile göz kamaştırıyor

Gümüşhane'nin doğal güzelliklerinden Artabel Gölleri Tabiat parkı, eşssiz manzara ve zengin popülasyonu ile Türkiye'nin dört bir yanından dikkatleri çekiyor.

Gümüşhane’nin çatısı olarak nitelendirilen 58 bin 590 dekarlık alan sahip Artabel Gölleri Tabiat Parkı, bünyesinde barındırdığı 20’nin üzerindeki buzul gölü, endemik bitki ve canlıları, yabani hayvan çeşitliliği, zengin flora ve faunası ve eşsiz manzarası ile Türkiye’nin dört bir tarafından insanların ilgisini çekmeye devam ediyor. 


Gümüşhane Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (GÜDAK) üyesi sporcular her yıl olduğu gibi bu yıl da yüksek zirvelerin cenneti, ışıkla suyun buluştuğu zirve olarak adlandırılan ve 1998 yılında tabiat parkı ilan edilen Artabel Gölleri Tabiat Parkı'na doğa yürüyüşü düzenledi. 

Buz gibi suda yüzdüler 


Kulüp üyesi sporcular, Gümüşhane Üniversitesi akademisyenleri ve ülkenin değişik kentlerinden gelen sporculardan oluşan 40 kişilik kafileyle gerçekleştirilen yürüyüş Torul ilçesine bağlı Gülaçar köyü yaylasından başladı. 


Araçlarından indikleri anda binbir çeşit çiçeklerin kokusunu derin derin ciğerlerine dolduran sporcular bol bol çiçek topladıkları yürüyüşte ilk olarak 2 bin 890 metre rakımdaki Adalı göle ulaştı. Burada bir süre dinlenerek yemek yiyen sporculardan bazıları sıcak havanın etkisiyle buz gibi suya girerek yüzdü. 


Daha sonra ikiye ayrılan gruptan bir kısmı 2 bin 980 metre rakımdaki Ahtabur gölüne, bir kısmı da 2 bin 720 metre rakımdaki Büyük göle ulaştı. 11 kilometrelik parkuru 7 saatte tamamlayan sporcular, kucaklarında yayla çiçekleriyle yürüyüşün başladığı noktada araçlara binerek etkinliği tamamladı. 


Etkinlikte 5’i büyük olmak üzere irili ufaklı 10 göl görme fırsatı yakalayan sporcular eşsiz manzaranın tadını çıkarırken, Temmuz ayının son günlerinde olunmasına rağmen göl kenarlarında bulunan dev kar kütlelerinin üzerinde gezme imkanı buldu, iniş ve çıkışlarıyla orta seviyede zorlu olan parkuru başarıyla tamamlamanın gururunu yaşadı. 
 

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2019, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER