Köpekler koklayarak kanseri yüzde 97 oranında tahmin edebiliyor

Yeni bir araştırmaya göre köpeklerin keskin koku alma duyuları kanserin kokusunu almayı da sağlıyor.

Köpekler koklayarak kanseri yüzde 97 oranında tahmin edebiliyor

Dünyadaki birçok bilimsel çalışma kanserin çözümünü araştırıyor ancak yeni keşfedilen bir durum olarak köpeklerin kanseri koklayarak yüzde 96,7 oranında teşhis edebildiği ortaya çıktı. BioScentDx adlı girişim, kanseri tespit etmesi için eğitilen köpeklerin, kanserli birinin kanının kokusunu algılayabildiğini ortaya koydu.

Florida merkezli BioScentDx adlı girişim pazartesi günü gerçekleştirdiği bir konferansta köpeklerin kanser tespiti çalışmasını, yaşam bilimleri ve biyomedikal araştırılmasına dair çalışma sundu. Çalışma için araştırmacılar ‘clicker eğitimi’ adı verilen bir yöntemle dört adet av köpeğini, sağlıklı kişilerden ve akciğer kanseri taşıyan kişilerden alınan kanları ayrıştırabilmeleri için eğitti. Köpeklerden biri, Snuggles, çalışmaya ilgi göstermedi ama diğer üç köpek kanserli örnekleri algılamada yüzde 96,7 sağlıklı örnekleri algılamada da yüzde 97,5 oranında başarılı oldu.

Kanserin kokusunundan tespit edebilme durumu 

Araştırmacı Heather Junqueira’ya göre ekip bilimcilerin köpeklerin kanser tespit etme gücünü iki farklı şekilde kullanabilir. Köpeklerin kanser kokusunu alabilme yöntemi direkt olarak köpeklerin kanser şüphesi olan hastaların kan örneğini koklaması ile kullanılabilir. Diğer yöntem ise köpeklerin hangi biyolojik bileşenlerin kokusunu aldığını tespit edip kanser taramasında bu bileşenler aranabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER