Hüseyin Yılmaz, Albert Einstein'ın kütleçekim teorisini çürüttü mü?

Prof.Dr. Hüseyin Yılmaz'ın adını ilk kez ünlü fizikçi Albert Einstein’in kütleçekimi teorisindeki eksikleri bildirdiği mektupla duyduk. Teori aslında ne?

Hüseyin Yılmaz, Albert Einstein'ın kütleçekim teorisini çürüttü mü?

Dr. Yılmaz, 13 Ağustos 1924'te Acıpayam'da doğmuş, 27 Ocak 2013'te ise Cambridge, ABD'de ölmüş bir fizikçidir. Fizik profesörü olan Yılmaz,  meslektaşı Einstein’in hatasını bularak literatüre geçti, kendi ismiyle anılan kuramları oluşturdu. 1958 yılında, çalışmalarını yakından takip ettiği, ünlü fizikçi Albert Einstein’in kendisi kadar ünlü fonksiyon teorisinde eksikler tespit etti ve bunu bir mektupla ünlü bilim insanına bildirdi. Ancak mektup ulaşmadan Einstein öldü. 

Ancak bu konuya dair bazı iddialar var. Gerçekler ve iddialara yer veren Evrim Ağacı'nın içeriğine göre, söylenildiği gibi Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz'ın önemli bir fizik profesörü olduğu bilgisi doğru. Aynı zamanda MIT'de eğitim aldığı ve teorik fizikle ilgilendiği de(özellikle Einstein'ın da çalıştığı kütleçekim teorilerine) yaptığı katkılarla bilindiği doğrudur. Ancak Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, Albert Einstein'ın kütleçekim teorisini veya fonksiyon teorisini çürütmemiştir. Yani bu bilgi yanlıştır. 

Bu iddianın ortaya atılamasının kökenin de bilim insanlarının akademik çalışmalarına odaklanıp, bilime yaptıkları önemli katkıları halka aktarmak yerine, "mazlum edebiyatı" yaparak bilim insanlarına ve kendi haber kaynaklarına daha fazla prim getireceğini düşünen kişi ve kurumlarca Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz'ın çalışmaları ve bu çalışmaların önemi kimi kaynakça gerçeklikten saptırılmıştır. 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2019, 15:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER