3B yazıcı ile ilk kez insan kalbine benzer dokuda kalp basıldı!

İsrail'de Tel Aviv Üniversitesi'ndeki bilim insanları ilk kez kalbin damarlı yapısına benzeyen bir prototipi, 3B yazıcı ile basabildiler.

3B yazıcı ile ilk kez insan kalbine benzer dokuda kalp basıldı!

Bilim insanları 3B yazıcı ile insan kalbine benzer bir yapıda biyo kalp basmayı başardı. Tıp alanında büyük bir gelişme olarak değerlendirilen bu çalışmayla nakiller için yeni imkanlar doğabilir. Şimdilik biraz uzakta gözükse de, bilim insanları bu sayede insanlar yeni kalpler ya da kalbin hasar gören kısımları için yamalar üretmeyi umuyor.

Medica lxpress'in haberine göre, oluşturulan bu prototip kalp şu aşamada tavşan kalbi kadar yer kaplıyor. Projenin lideri Tal Dvir, “Bu hücrelere, damarlara, odacıklara, kulakçıklara sahip ilk 3B basılan tüm bir kalp. Daha öncesinde de insanlar kalbin yapısının 3 baskısını yaptı, fakat daha önce hücreler ve kan damarları basılmamıştı “diyor. Ancak şu an için tümüyle çalışır değil ve yaşayan bir insana yerleştirilecek bir yapıda sahip değil. Nakle hazır 3B basılmış kalpler üretmek için halen aşılması gereken pek çok engel olduğu söyleniyor. 

Gazetecilere gösterilen bu 3 boyutlu yazıcı ile basılmış kalp, bir vişne büyüklüğünde ve sıvı içinde duruyor. Araştırmacılar şimdi bu basılmış kalplere gerçek kalpler gibi davranmayı öğretmeyi planlıyor. Bu hücreler kasılma yeteneğine sahip olsa da, henüz kan pompalayamıyor. Ekip bir yıl içinde bu yeni kalpleri hayvan modellerinde denemeyi planlıyor, eğer başarılı olursa insan bedeninde ilk çalışmaların yapılacağı düşünülüyor.  Önümüzde on yıl içinde büyük hastanelerde organ yazıcıların yer bulabileceği bildiriliyor.

Bilim insanları, yine de bu kadar komplike bir organdan ziyada, hastanelerde başlangıç için kalbe oranla daha basit yapıdaki organlarla başlamanın başarıya giden yolda daha önemli olarak görüyor.

Çalışmanın 'kalbi' ise bu adım

Tel Aviv Üniversitesi bu araştırmayı “Büyük Tıbbi Gelişme” olarak duyurdu. Tüm dünyada kalp nakilleri büyük önem taşıyor, fakat genelde donör az bulunuyor ve çoğu insan sıra beklerken ölüyor. Ayrıca nakledilen kalbin hastanın vücudu tarafından reddi de gerçekleşen problemlerden biridir. Araştırmada hastaların yağlı dokusundan biyopsi alınarak, 3D yazıcı için mürekkep geliştirilmesinde kullanıldı. İlk olarak hastaya özgü kardiyak yamalar ve sonrasında tüm kalp oluşturuldu.Hastanın kendi dokusu kullanmak bağışıklık tepkisini engellemek ve kalbin reddini engellemek açısından çok önemli.

Diğer zorluklardan insan kalbini yeniden üretmek için hücrelerin nasıl yayılacağıydı. Mevcut yazıcıların çözünürlüğü sınırlı olduğundan küçük kan damarlarını basmak oldukça zor. Mevcut teknolojiyle ancak ilkel ve tavşan kalbi büyüklüğünde bir kalp ancak basılabiliyor. Daha büyük kalplerde aynı teknolojiye ihtiyaç duyuyor. 3D yazıcılar sayesinde sınırsız olasılıkların kapısını açmaya devam ediyor. Gün geçtikçe gelişen teknolojiyle pek çok alanda yenilik yapılabilir.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER