Teknofest 2019 görkemli bir törenle kapılarını açtı

Türkiye'nin en büyük teknoloji festivali Teknofest, kapılarını ikinci kez İstanbul'da açtı. Türkiye'nin ilk uçan aracı Cezeri ilk kez görücüye çıktı. Festivalde ayrıca çocuklar da yeteneklerini sergiledi.

Teknofest 2019 görkemli bir törenle kapılarını açtı

NEO HABER MERKEZİ

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen Teknofest 2019 kapılarını ziyaretçilerine açtı. Geçen yıl 500 binden fazla kişinin katıldığı festivalin açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

122 ülkeden 50 bin yarışmacı

Törende konuşan Bayraktar, Teknofest'te bu yıl 19 farklı alanda 122 ülkeden 50 bin yarışmacının yer aldığını vurgulayarak, "Gençlerimiz roket yarışmalarında, İHA yarışmalarında göklere imza atıyor. Uluslararası girişim zirvesinde, siber güvenlik yarışmasında teknolojide lider olmak için tüm dünya ile yarışıyor.

"Bir kıvılcım, kocaman aleve dönüştü"

Teknofest bu gelişmelerin milletimizle buluştuğu yerin adı. Milletimiz bu buluşmaya en güçlü şekilde sahip çıktı. Bir kıvılcım kocaman bir aleve dönüştü. İnanıyorum ki bundan böyle milli teknoloji hamlesi güçlü ve müreffeh Türkiye'nin yol haritası olarak ortak idealimizdir" ifadelerini kullandı.

"Bugün İHA, yarın uzay aracı"

Bakan Varank ise, teknoloji üreten Türkiye hedefi ile yola çıktıklarının altını çizerek, "Burada birbirinden heyecanlı etkinlikler ve yarışmalar gençlerimizin ufkunu açıyor. Bugün burada roket fırlatan, İHA yarıştıran gençler yarının en modern uçaklarını, akıllı şehirlerini, uzay araçların tasarlayacaklar.

"Petrolümüz yok ama gençlerimiz var"

Buradaki gençlerden astronotlar, kozmonotlar, bilim insanları çıkacak. Buradaki gençler bizi hayallerimize taşıyacak. Sizler büyük bir medeniyetin büyük bir milletin evlatlarısınız. Belki bizim ülke olarak petrol yataklarımız yok ama en büyük sermayemiz olan sizler yani gençler varsınız. İyi yetişmiş bir nesille Türkiye’nin aşamayacağın hiçbir engel yok" şeklinde konuştu.

Teknofest 2019'un açılışı yapıldı

Konuşmaların ardından Mustafa Varank, Selçuk Bayraktar ve Teknofest'e katkı veren kurumların temsilcileri geri sayım ile birlikte butona basarak festivalin açılışını gerçekleştirdi.

Öğrencilerden birçok alanda projeler

Neo Haber muhabiri Esra Aydoğdu, Teknofest'e katılan yarışmacılara mikrofon uzatarak, yaptıkları projelerle ilgili bilgi aldı. Öğrencilerin tasarladığı projeler içerisinde, su tasarrufu sağlayan cihazdan tarımda kullanılmak üzere geliştirilen aletler, bebeklerin bakımını kolaştıran araçlardan spor alanında kullanılacak gereçlere kadar birçok alanda projeler vardı. Öğrencilere eşlik eden öğretmenler de, geleceğin projelerini kendi öğrencilerden görmekten dolayı gururlu ve mutlu olduklarını dile getirdiler.

İlk milli uçan araç Cezeri görücüye çıktı

Binlerce vatandaşın ziyaret ettiği Teknofest'te, Türkiye'nin yerli ve milli silahlı insansız hava aracı Akıncı ve Cezeri uçan araba ilk kez görüntülendi. Yerli uçan arabanın prototipinin sergilendiği stant çocuklar tarafından yoğun ilgi gördü.

Araç hakkında bilgi veren Cezeri'nin proje yöneticisi Ozan Yağcı, aracın ilerleyen süreçte iki kişilik taşıma yapabileceğini, Cezeri'yi tamamen şehir içi taşımacılıkta kullanılacak bir araç haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2019, 03:59

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER