Ozon tabakasındaki delik küçülüyor

Ozon tabakasında tespit edilen deliğin, son 30 yılın en düşük seviyesine gerilediği görüldü.

Ozon tabakasındaki delik küçülüyor

Avrupa Birliği Kopernik Atmosfer Gözlem Servisi (CAMS) Eylül ayı ölçümlerinde, ozon tabakasındaki deliğin küçüldüğünü açıkladı.

Ozon tabakasındaki delik küçüldü!

BBC'nin haberine göre, Antarktika üzerinde tespit edilen ozon deliğinin bilinenden çok daha küçük boyutlara ulaştığı öğrenildi. Ayrıca, ozon tabakasındaki deliğin güney kutbu merkezinden saparak bir miktar kaydığı tespit edildi. Ozon tabakasındaki incelmede önümüzdeki günlerde düşüş yaşanması bekleniyor.

Ozon tabakası neden deliniyor?

Ozon tabakasının insan aktiviteleri nedeniyle inceldiği ve delindiği biliniyor. Atmosfere salınan klor ve brom içerikli kimyasallar, atmosfer dengesini bozuyor. Özellikle Eylül-Ekim aylarında ozon tabakasındaki incelme en üst seviyeye ulaşıyor. Bu sebeple, 1987'de imzalanan Montreal Protokolü, atmosfere en çok zarar veren kimyasalların üretiminin ve kullanılmasının yasaklanmasını öngördü. 

2060'larda eski haline dönebilir

Ozon tabakasındaki incelme, 2017 yılında 10 milyon kilometre kare iken, geçen yıl Eylül ayında 20 milyona ulaşmıştı. Geçtiğimiz hafta bu boyutun 5 milyon kilometre kareye indiği görüldü. Bilim insanları, bu küçülmenin iklim değişikliğiyle ilgili olduğunu ve stratosfer tabakasındaki uzun vadeli soğuma ile ozon kaybının artış gösterebileceğini belirtti. Ozon tabakasının kalınlığı, 2060'da, 1970'lerden önceki seviyelere dönebileceği kaydedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER