Kara delik fotoğrafına 3 milyon dolarlık ödül

Dünya'dan binlerce katrilyon kilometre uzaklıktaki bir galaksinin merkezindeki kara deliğin görüntüsü Bilimin Oscar'ı olarak bilinen Çığır Açan Buluş Ödülü'ne layık görüldü.

Kara delik fotoğrafına 3 milyon dolarlık ödül

Yakın zamanda Dünya’nın 500 bin katrilyon kilometre uzağındaki bir galaksi merkezinde yer alan kara deliğin fotoğrafı çekilmişti. Kara deliğin görüntüsü, 20 ülkeden 347 bilim insanının ortak çalışmasıyla yakalanmıştı.

Dünyanın çeşitli yerlerinden radyo teleskoplar yardımıyla bilim insanlarının elde ettiği X-ışını verilerinin birleştirilmesiyle oluşturulan fotoğraf geçtiğimiz nisan ayında paylaşılmıştı.

Çapı 40 milyar kilometre olan kara deliğin kütlesi, Güneş’ten 6,5 milyar kat daha büyük. Fotoğraf, kara deliğin çevresinde bulunan yıldızları, gezegenlerı, gaz, toz ve çeşitli elektromanyetik radyasyonu yuttuğunu gözler önüne sermişti.

17 milyon liralık ödül kazandı

Böylelikle kütle ile çekim gücü arasındaki bağlantının bilimsel kanıtı ortaya çıkmıştı.

Teleskopla görüntülenmesi mümkün olmayan kara delik, 29 yaşındaki Katie Bouman adlı bilgisayar mühendisinin geliştirdiği bir algoritma ile çekilebilmişti.

Fotoğraf, Bilimin Oscar'ı olarak bilinen 3 milyon dolarlık (17 milyon Türk lirası) 2020 Çığır Açan Buluş Ödülü’nü kazandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER