Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.'nin 6 yaşındayken 29 yaşındaki Kadir İstekli ile evlendirilmesi 2022 yılında Türkiye'nin gündemine bomba gibi düştü. Baba Gümüşel ve İstekli Aralık ayında tutuklanarak cezaevine gönderilirken, sahte kemik yaşı raporu çıkarıldığı iddiasıyla ikinci soruşturma başlatıldı.

6 yaşındaki çocuk gelin skandalında yeni gelişme: Sahte kemik raporu sebebiyle...

Ahmet Yavuz Cumhuriyet'ten ayrıldı: Yaşına saygım nedeniyle ağır bir karşılık vermedim Ahmet Yavuz Cumhuriyet'ten ayrıldı: Yaşına saygım nedeniyle ağır bir karşılık vermedim

2012 yılında 14 yaşında olan H.K.G. hastalanınca annesiyle birlikte doktora gitti. Annesi muayene sırasında kızının evli olduğunu söyledi, bunun üzerine doktor, polise haber verdi. H.K.G.'nin kemik yaşının tespit edilmesi istendi. İddiaya göre, bu sırada devreye giren tarikat, röntgen cihazına H.K.G. yerine 21 yaşındaki bir kadını sokarak sahte rapor aldı.

6 yaşındaki çocuk gelin skandalında yeni gelişme: Sahte kemik raporu sebebiyle...

11 yıl sonra açılan soruşturma kapsamında 2012'de Haydarpaşa Numune Hastanesi Radyoloji Bölümü'nde kemik yaşı tespiti için röntgen çekimini yapan teknisyenlerin kimliği tespit edildi. HTS kayıtlarından bu hastane çalışanlarıyla tarikat arasında telefon irtibatı olduğu belirlendi.

3 teknisyen, onlara aracılık yapan bir kişi ve Hiranur Vakfı'ndan bir yönetici gözaltına alındı. Geçmiş döneme ait röntgen raporlarının ise su baskınında kaybolduğu iddia edildi. Gözaltına alınan 4 şüpheliden 2'si emniyette serbest bırakıldı. Adliyeye sevk edilenlerden vakıf yöneticisi Mehmet Emin Marankoz tutuklanarak cezaevine gönderildi. Zanlıların fotoğrafları ve teşhis için H.K.G.'ye gösterilecek.

6 yaşındaki çocuk gelin skandalında yeni gelişme: Sahte kemik raporu sebebiyle...

Öte yandan H.K.G.'nin 6 yaşındayken evlendirilmesine yönelik hazırlanan iddianamede Kadir İstekli hakkında 67 yıl 10 ay 15 gün; baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında 22 yıl 6 ay hapis cezası isteniyor.

Editör: Gülşah Acun