Türkiye'nin son dönemde petrol ve doğalgaz keşfine yönelik atılımları enerji bağımsızlığına güç verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni petrol keşfini müjdelemişti.

Erdoğan, geçen yıl Aralık ayında Gabar Dağı'nda 150 milyon varillik net petrol rezervine sahip saha keşfedildiğini açıklamış ve sahadaki rezerv değerinin yaklaşık 12 milyar dolar olduğunu belirtmişti.

Petrol 2,9 milyar dolar katkı sağlayacak3

Yeni keşifle birlikte Türkiye'nin üretilebilir petrol rezerv miktarı 450 milyon varilden 600 milyon varile çıktı.

Cudi Dağı'ndaki günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrol rezervi keşfinin ekonomiye katkısının yıllık bazda yaklaşık 2,9 milyar dolar civarında açıklandı.

Açıklama, Petrol ve Doğalgaz Platformu Derneği Genel Sekreteri Murat Kalay'dan geldi.

Kalay, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO), sondaj faaliyetlerini sürdürdüğü Gabar'da yeni bir keşfe imza attığını belirtti

"Bu sahanın toplamda günlük 100 bin varillik bir üretim kapasitesine 100 kuyuyla ulaşacağı bilgisi paylaşıldı. Tabii ki bu hemen bugünden yarına olabilecek bir üretim katkısı değil. Bir kuyudan günlük 900 ya da 1.000 varil civarı bir üretim yapacağımızdan yola çıkarsak, toplam 100 adet kuyu açıldığında bu rakamın günlük 100 bin varile ulaşacağı gerçeği ortaya çıkıyor."

Petrol 2,9 milyar dolar katkı sağlayacak

Geçen yıl Şehit Esma Çevik sahasında yapılan keşifle Türkiye'nin günlük üretiminin 80 bin varil seviyesine yükseldiğini söyleyen Kalay, "Bu yeni keşfedilen sahanın önümüzdeki 2-3 yıllık süre içinde üretimimize katılmasıyla birlikte Türkiye'nin günlük 150-180 bin varil civarında üretim yapma kabiliyetine sahip olacağı rahatlıkla söylenebilir." dedi.

Kalay, keşiflerin enerjide dışa bağımlılığı ve enerji ithalat faturasını azaltacağını, yeni üretim artışıyla Türkiye'nin kendi tüketiminin yaklaşık yüzde 20'sini yerli üretimden karşılayabileceğini bildirdi.

Sigara ve alkolden alınan ÖTV miktarı yükseldi! Sigara ve alkolden alınan ÖTV miktarı yükseldi!

Petrol 2,9 milyar dolar katkı sağlayacak1